Narciarstwo

Narciarstwo - Opis

Narciarstwo to królowa zimowych dyscyplin sportowych i jedno z najpopularniejszych zajęć hobbystycznych na śniegu. Ma kilka odmian, a wśród nich są między innymi: narciarstwo alpejskie, dowolne, klasyczne, szybkie czy freeskiing, polegające na skakaniu na skoczniach i wykonywaniu w powietrzu ewolucji.
Kolebką narciarstwa jest Skandynawia, gdzie początkowo nie służyły rozrywce, lecz udogodnieniu codziennego życia. Najstarsze rysunki nart znane są z malowideł skalnych zrobionych około 5 tysięcy lat temu w Norwegii. Najstarsze narty pochodzą sprzed 3500 lat. Nie były to narty służące do zjazdów, lecz zabezpieczały podczas chodzenia przed zapadaniem się w śniegu.

Dla celów sportowych ich produkcję rozpoczęto we... Zobacz więcej
Narciarstwo to królowa zimowych dyscyplin sportowych i jedno z najpopularniejszych zajęć hobbystycznych na śniegu. Ma kilka odmian, a wśród nich są między innymi: narciarstwo alpejskie, dowolne, klasyczne, szybkie czy freeskiing, polegające na skakaniu na skoczniach i wykonywaniu w powietrzu ewolucji.
Kolebką narciarstwa jest Skandynawia, gdzie początkowo nie służyły rozrywce, lecz udogodnieniu codziennego życia. Najstarsze rysunki nart znane są z malowideł skalnych zrobionych około 5 tysięcy lat temu w Norwegii. Najstarsze narty pochodzą sprzed 3500 lat. Nie były to narty służące do zjazdów, lecz zabezpieczały podczas chodzenia przed zapadaniem się w śniegu.

Dla celów sportowych ich produkcję rozpoczęto we Włoszech w 1867 roku i były wykonane z drewna. Zaczęto zjeżdżać początkowo na trawie, później na śniegu. Pierwsze narty odpowiadające dzisiejszym powstały dopiero w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce ten popularny zimowy sport uprawiany jest w wielu miejscach, od Bałtyku po Tatry, niezależnie od ukształtowania terenu, bo przecież na nartach można nie tylko zjeżdżać ze stoku, ale także biegać.

Do najlepszych i najpopularniejszych stoków narciarskich należą:

Kasprowy Wierch w Zakopanem
Kasprowy o wysokości 1987 metrów n.p.m. to najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Jako jedyna w kraju ma charakter alpejski i taki sam charakter mają trasy, którymi można zjeżdżać z tej góry. Całość zjazdu liczy 1400 metrów długości i ma 400 metrów różnicy wzniesień. Na Hali Gąsienicowej, dokąd zjeżdża się z góry, odbywa się większość zawodów sportowych organizowanych na Kasprowym Wierchu, również slalomy i giganty.

Goryczkowa - Kasprowy Wierch, Zakopane
Goryczkowa to trasa trudna, oznaczona kolorem czarnym. Trasa do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego ma ponad 2 kilometry długości i 600 metrów różnicy wzniesień.

Nosal, Zakopane
Nosal o wysokości 1206 metrów to absolutny klasyk polskiego narciarstwa i najbardziej stroma trasa w Polsce. Uchodzi za wzorzec trasy slalomowej. Na całej długości jest równo nachylona i ma jedynie lekki skręt. Długość trasy wynosi 650 metrów, a różnica wysokości 220 metrów.

Skrzyczne, Szczyrk
Ze szczytu Skrzycznego o wysokości 1275 metrów wiedzie trasa większa od obu tras z Kasprowego razem wziętych. To jedyna trasa w Polsce posiadająca homologację FIS do rozgrywania biegu zjazdowego. Trasa została wytyczona w latach 30. XX wieku poszerzona w latach 1953-1956. Następnie, aby spełniać warunki licencji FIS, trasa znów była przebudowywana w latach 1969-1972. Ostatnia modyfikacja była w roku 1997, kiedy to zmieniono jej profil, wybudowano także instalację do sztucznego naśnieżania.
Trasa zaczyna się ponad Grzebieniem i biegnie przed Doliny do przysiółka Dunacie. Liczy w sumie 2800 metrów długości, przy różnicy poziomów 650 metrów. Całą trasę obsługuje dwuodcinkowa kolej krzesełkowa na Skrzyczne, wybudowana w 1959 roku.

Bieńkula - Małe Skrzyczne, Szczyrk
Bieńkula to perła największego pod względem długości wśród tras narciarskich. Liczy 1520 metrów długości i 404 metry przewyższenia. Oznaczony kolorem czarnym stok schodzi z północnych stoków Hali Skrzyczeńskiej, położonej na grani Małego Skrzycznego o wysokości 1211 metrów. Kończy się w przysiółku Czyrna. Jest to trasa dość szeroka, dobrze utrzymana, na całej długości naśnieżana. Trasa posiada homologację FIS na rozgrywanie gigantów i slalomów. Jest obsługiwana przez dwie nitki wyciągów orczykowych.

Golgota - Hala Pośrednia, Szczyrk
W ośrodku Czyrna - Solisko znajduje się legendarna trasa, Golgota, oznaczona kolorem czerwonym. Liczy 820 metrów i posiada homologację FIS. Trasa obsługiwana jest przez orczyk, ratrakowana i naśnieżana.

Szrenica, Szklarska Poręba
W Karkonoszach prym wiedzie Szrenica, oznaczona kolorem czarnym. Trasa biegnie spod szczytu góry Szrenicy o wysokości 1362 metrów.
Słynny odcinek tej trasy o długości 2000 metrów, czyli Ściana o nachyleniu 50% przeraża wielu narciarzy. Reszta trasy nie jest już taka stroma, ale średnie nachylenie wynosi aż 25,5%. Szerokość trasy wynosi od 30 do 50 metrów. Trasa jest obsługiwana przez dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy, od podstawy góry. Górna część wyposażona jest w orczyk.

Liczyrzepa - Kopa, Karpacz
Liczyrzepa w Karpaczu to czarna trasa, która biegnie ze szczytu Kopy o wysokości 1350 metrów. Trasa a łącznie 1030 metrów długości i 305 metrów różnicy wniesień. Górny odcinek jest stromy. Dzięki sprzyjającemu narciarzom klimatowi, w górnej części trasy zawsze są doskonałe warunki śniegowe.
Na szczyt Kopy z Karpacza wjeżdża się wyciągiem krzesełkowym, Liczyrzepę obsługuje dodatkowy orczyk.

Palenica, Szczawnica
Oznaczona kolorem czerwonym trasa narciarska o długości 1000 metrów na Palenicy, szczycie o wysokości 722 metrów n.p.m., należy do ulubionych wśród dobrych narciarzy z Małopolski. Gwarantuje dobre warunki śniegowe. Jej średnie nachylenie wynosi 22,5%. Zjazd ma homologację FIS na slalomy i giganty. Atutem trasy jest nowoczesny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy.

Piątka - Jaworzyna Krynicka, Krynica
Piątka na Jaworzynie, górze o wysokości 1114 metrów n.p.m. to trasa oznaczona kolorem czerwonym , na której nie należy spodziewać się tłoku. Jest nieco na uboczu dużej stacji narciarskiej na Jaworzynie Krynickiej, a najbardziej stromy jest jej górny odcinek skutecznie odstrasza niedoświadczonych narciarzy. Na szczyt Jaworzyny wiedzie nowoczesna kolejka gondolowa, a na samą Piątkę osobny orczyk. Trasa jest naśnieżana na całej długości.

Laworta - Laworta, Ustrzyki Dolne
Laworta w Ustrzykach to najciekawsza trasa narciarska w południowo-wschodniej części kraju. Znajduje się na północnym stoku góry Kamienna Laworta o wysokości 769 metrów n.p.m. Główny zjazd ma 1250 metrów długości i 256 metrów przewyższenia. Posiada homologację FIS na slalom i gigant. Stacja narciarska posiada najdłuższy, bo liczący 1300 metrów wyciąg. Cała trasa jest oświetlona i naśnieżana. Oprócz wyciągu krzesełkowego na stoku działają też dwa orczyki.

Niestachów koło Kielc
Doskonałe warunki do zjazdów amatorzy białego szaleństwa znajdą także w Górach Świętokrzyskich. Wśród tamtejszych stoków znajdują się: Ośrodek Narciarski w Niestachowie (góra Otrocz 372 m n.p.m.), który ma duże grono sympatyków narciarstwa. Różnorodność tras narciarskich pozwala na naukę narciarstwa od podstaw, jak i stwarza możliwość aktywnego spędzania czasu dla wytrawnych narciarzy.

Tumlin
Ośrodek Narciarski Tumlin w miejscowości Tumlin-Podgród na zboczu góry Wykieńskiej (409 m n.p.m.), gdzie funkcjonują dwa niezależne, oświetlone oraz ratrakowane stoki narciarskie ze sztucznym naśnieżaniem z dwoma wyciągami narciarskimi.

Telegraf, Kielce
Stok narciarski Telegraf w Kielcach, na północnym zboczu najwyższego wzniesienia w granicach administracyjnych miasta Kielce (406 m n.p.m.), gdzie na miejscu jest szkółka narciarska, karczma, miejsce na ognisko, bezpłatny parking. Trasa zjazdowa, najbardziej nachylona w górnej części, ma ok. 500 m długości i ponad 90 m różnicy poziomów.

Sabat w Krajnie koło Kielc
Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno - stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. Jedyne miejsce, w którym zjeżdża się na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla. Stok narciarski „Sabat” na wysokości 425 m.n.p.m. znajduje nieopodal św. Katarzyny u podnóża Łysicy, najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich. Zainstalowane są tu dwa wyciągi narciarskie (talerzyki czekające) francuskiej firmy Poma. Obok trasy narciarskiej usytuowany jest Snowpark z dwoma trasami, a na dole znajduje sie szkółka narciarska z stumetrowym wyciągiem Dywanowym. Trasy są ratrakowane, oświetlone i sztucznie śnieżone.

Narciarstwo biegowe
Do narciarskich wędrówek doskonale nadają się zarówno kaszubskie równiny czy mazurskie lasy czy zamarznięte jeziora. W miastach można wybrać się do parku. Można przemierzać lasy Gór Świętokrzyskich czy pobiegać po wzniesieniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można wreszcie wybrać się na ambitniejsze górskie wycieczki dla których znakomitym miejscem będzie południe Polski.
WYBRZEŻE
Pobiegać na nartach można nawet w Trójmieście. Amatorów wypoczynków na nartach zainteresuje zwłaszcza Trasa Zaklęsy – szlak, biegnący na terenie Lasów Oliwskich. Zwolenników ma również dziesięciokilometrowy szlak wokół Dworu Oliwskiego. Wiele tras oferuje też Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz okolice Gołubiewa – wsi w powiecie gdańskim.
Narciarstwo biegowe można również uprawiać na Kaszubach, których trasy są idealne dla początkujących narciarzy, ze względu na zróżnicowany teren. Doskonale nadaje się do tego zamarznięte, rynnowe jezioro Ostrzyckie. Trasy biegowe można przemierzać również w Lesie Ostrzyckim, czyli kaszubskim rezerwacie przyrody.

SUDETY
Mekką narciarstwa biegowego w Polsce są Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, leżące na wysokości 886 metrów n.p.m. Miejscowość ta dysponuje jedną z najlepszych tras biegowych w Europie, a jej długość wynosi ponad 50 kilometrów. Co roku rozgrywany jest tu na Jakuszyckiej Polanie Bieg Piastów. Dzięki mikroklimatowi sezon trwa tu aż do maja, kiedy to biegacze spotykają się na Śnieżnej Majówce.
Świetnie przygotowaną trasę i niezapomniane widoki nielicznych w Europie gór płytowych znajdziemy również w Górach Stołowych. Dwa spośród trzech tamtejszych szlaków biegowych rozpoczynają się w Karłowie – należą do nich szlak zielony i czerwony. Trzeci, oznaczony kolorem niebieskim, rozpoczyna się w niedalekim Batorówku.
Narciarstwo biegowe można również uprawiać w Górach Orlickich i Bystrzyckich. Góry te oferują interesujące trasy w okolicach Mostówki, Lasówki i Spalonej, w której znajduję się wyciąg narciarski oraz schronisko turystyczne PTTK Jagodna.
Jamrozowa Polana położona na południowo-zachodnim zboczu góry Gajowej, na wysokości 650-675 metrów, otoczona lasami świerkowymi i mieszanymi to znakomite miejsce do biegania. Trasy biegowe, o długości od 1 do 2,5 kilometra, mogą być także wykorzystywane w lecie do treningu na nartorolkach i rowerze.

ŚLĄSK I MAŁOPOLSKA
Kubalonka to jedno z bardziej znanych narciarzom Śląska i Małopolski miejsc do biegania. Oferuje trasy ciekawe, ale bardzo trudne technicznie. Można biegać na pętlach o długości 2,5; 3; 5 i 7,5 kilometrów. Dla narciarzy śladowych przełęcz Kubalonka to świetne miejsce, z którego wyruszyć można w stronę polany Szarcula, aby dojść łatwą trasą do kościółka na Stecówce bądź też ambitniejszym górskim szlakiem na Kiczory i Stożek.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Bardzo dobrym miejscem do uprawiania narciarskich biegów jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Jednak brakuje tu tras z prawdziwego zdarzenia. Profesjonalnie przygotowane są do tego trasy biegowe o długości 7,5 kilometra - dwie pętle: 4 i 3,5 kilometra o różnicy poziomów do 40 metrów na terenach Krakow Valley Golf & Country Club w Paczółtowicach.

TATRY
Skromniejsza od Sudetów jest dla narciarzy biegowych tatrzańska oferta. Krótka trasa biegowa znajduje się niedaleko Wielkiej Krokwi. Dobrze prezentuje się też szlak na równi Krupowej, biegnący nieopodal centrum Zakopanego. Piękne trasy znajdują się jeszcze u wylotu z Doliny Chochołowskiej, na Siwej Polanie oraz na Polanie Biały Potok.

BIESZCZADY
W Bieszczadach nie możemy liczyć na zbyt wiele. Trasy przygotowywane są jedynie przy okazji organizowanych tu okazjonalne imprezy sportowe.

Narciarstwo - Sklepy

Narciarstwo - Miejsca

Narciarstwo - Galeria

Narciarstwo - Potrzebny sprzęt

W zależności od preferowanej odmiany narciarstwa i posiadanych umiejętności musimy dobrać odpowiedni dla nas sprzęt.
Narty
Zacznijmy od długości. Bardzo często przy wyborze długości nart przyjmuje się że mają one sięgać do okolic brody użytkownika, w gruncie rzeczy jest to jedno z lepszych rozwiązań dla początkujących i nie tylko. Bardziej zaawansowani narciarze, którzy nade wszystko preferują szybką jazdę wybiorą narty nieco dłuższe a ich wymiar będzie odpowiadał wysokości użytkownika.
Kolejną dość istotną rzeczą jest promień skrętu i sztywność nart. Mianowicie osoby mniej zaawansowane i początkujące powinny wybrać narty o promieniu skrętu poniżej 14 m i niezbyt dużej sztywności. Bardziej wytrawni narciarze dobierają... Zobacz więcej
W zależności od preferowanej odmiany narciarstwa i posiadanych umiejętności musimy dobrać odpowiedni dla nas sprzęt.
Narty
Zacznijmy od długości. Bardzo często przy wyborze długości nart przyjmuje się że mają one sięgać do okolic brody użytkownika, w gruncie rzeczy jest to jedno z lepszych rozwiązań dla początkujących i nie tylko. Bardziej zaawansowani narciarze, którzy nade wszystko preferują szybką jazdę wybiorą narty nieco dłuższe a ich wymiar będzie odpowiadał wysokości użytkownika.
Kolejną dość istotną rzeczą jest promień skrętu i sztywność nart. Mianowicie osoby mniej zaawansowane i początkujące powinny wybrać narty o promieniu skrętu poniżej 14 m i niezbyt dużej sztywności. Bardziej wytrawni narciarze dobierają narty odpowiednie do stylu swojej jazdy. Dość często spotykaną sytuacją jest wybór nart sztywniejszych o promieniu skrętu około 18 m przez osoby lubiące szybkie zjazdy i długie zakręty.
Rodzaje nart
LIFE SKI – miękkie, lekkie i niezbyt mocno talkowane narty dla początkujących.
ALL ROUND – najpopularniejsze i bardzo wszechstronne narty używane przez początkujących i zaawansowanych bywalców stoków.
ALL MOUNTAIN – uniwersalny sprzęt przeznaczony dla osób posiadających duże umiejętności mogą być wykorzystywane na utwardzonym stoku i nie tylko.
FREERIDE – przeznaczeniem tej grupy nart jest jazda wyłącznie poza trasami narciarskimi czyli po nie utwardzonym śniegu. Narty są odpowiednio szersze od pozostałych tu omawianych dzięki czemu użytkownik się nie zapada. Sprzęt przeznaczony tylko dla najlepszych i zawodowców.
FREESTYLE – nazywamy tak narty używane do narciarstwa dowolnego a więc różnego rodzaju skoków i akrobacji. Stosuje się je do jazdy po muldach i w snowarkach. Łatwo je rozpoznać po tym że mają wywinięte oba końce narty.

Narciarstwo - Kluby i organizacje

KLUB "TOWARZYSTWO NARCIARSKIE"
ul. Nowowiejska 37 B (budynek OSiR - p. 03)
tel./faks (0 22) 825 91 56
e-mail: info@tnfic.pl
tel. kom.: 0 601 304 569
KLUB "TOWARZYSTWO NARCIARSKIE"
ul. Nowowiejska 37 B (budynek OSiR - p. 03)
tel./faks (0 22) 825 91 56
e-mail: info@tnfic.pl
tel. kom.: 0 601 304 569

Polecamy

Sabat Krajno

Sabat Krajno

Lokalizacja PL, Świętokrzyskie, Górno

Typ obiektu: Narciarstwo

 
 
 
 
 

Nieco ponad 160 km od Warszawy i jedynie 25 km. od Kielc mieści się Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. W początkowym okresie mieścił się tutaj tylko ośrodek narciarski, jeden z pierwszych i najdłuższych w centralnej Polsce. W 2010 rozbudowany...

zobacz więcej

Innowacyjna Gospodarka efrr

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.