Nurkowanie

Nurkowanie - Opis

Nurkowanie, czyli pływanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na zatrzymanym oddechu, czyli nieoddychaniu pod wodą, to jedna z popularnych form rekreacji. Zaliczane jest jednak do sportów ekstremalnych i w związku z tym mogą go uprawiać tylko ludzie zdrowi i dobrze przygotowani do tego podczas szkolenia.

Polska, dzięki różnorodności krajobrazu jest wspaniałym miejscem, gdzie można uprawiać tego rodzaju hobby. Nurkować można nie tylko w Bałtyku, ale również w jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Nurkowie do wyboru mają wiele interesujących akwenów, gdzie woda jest przejrzysta, zarówno na południu, jak i na północy kraju. Warunki do nurkowania są jednak u nas dość trudne ze względu na niską... Zobacz więcej
Nurkowanie, czyli pływanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na zatrzymanym oddechu, czyli nieoddychaniu pod wodą, to jedna z popularnych form rekreacji. Zaliczane jest jednak do sportów ekstremalnych i w związku z tym mogą go uprawiać tylko ludzie zdrowi i dobrze przygotowani do tego podczas szkolenia.

Polska, dzięki różnorodności krajobrazu jest wspaniałym miejscem, gdzie można uprawiać tego rodzaju hobby. Nurkować można nie tylko w Bałtyku, ale również w jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Nurkowie do wyboru mają wiele interesujących akwenów, gdzie woda jest przejrzysta, zarówno na południu, jak i na północy kraju. Warunki do nurkowania są jednak u nas dość trudne ze względu na niską temperaturę i słabą widoczność w wodzie.

Wyróżnia się następujące rodzaje nurkowania: snorkeling, czyli oglądanie podwodnego świata podczas unoszenia się na wodzie, z wykorzystaniem sprzętu podstawowego; bezdechowe freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym w płucach powietrzu; płetwonurkowanie, czyli pływanie rekreacyjne do głębokości 40 m, dostępne nawet dla dzieci już od 10-12 lat (na znacznie mniejsze głębokości i pod opieką instruktora) bez wyznaczonej górnej granicy wieku, określonej stanem zdrowia kandydata; techniczne, czyli przekraczające limity rekreacyjne zarówno głębokości, jak i czasu pobytu pod wodą, dla osób o bardzo dobrym stanie zdrowia; wrakowe, które wiąże się z przeszukiwaniem zatopionych wraków; jaskiniowe, czyli penetracja zalanych korytarzy, sztolni i jaskiń, niekoniecznie głęboko, ale często daleko od wyjścia, które wymaga wielu umiejętności wykraczających poza nurkowanie rekreacyjne oraz komercyjne, czyli związane z pracą pod wodą, bardzo trudne z użyciem skomplikowanego sprzętu nurkowego, często z powietrzem lub innym gazem dostarczanym z powierzchni wody ze stacji obsługującej, nadzorującej i zabezpieczającej pracę nurka. Do wykonywania takich prac są dopuszczane osoby posiadające ukończone specjalistyczne kursy.
Gdzie nurkować? Nurkowie w Polsce często wybierają Bałtyk, w którym na dnie, na głębokości około 15 metrów znaleźć można wiele wraków statków, samolotów czy kutrów rybackich. Widoczność w Bałtyku jest dość dobra.
Nurkując w Zatoce Puckiej napotkać można na zatopione wraki łodzi podwodnych. Najwięcej jest ich w okolicach Półwyspu Helskiego.
W Wielkopolsce odwiedzane przez nurków jest jezioro Budzisławskie, położone pomiędzy Koninem a Gnieznem. Jest tam nie tylko czysta woda, ale także mnogość roślin i zwierząt. To także miejsce dla początkujących amatorów nurkowania ze względu na możliwość wypożyczenia sprzętu, naładowanie butli czy szkolenia nurkowe.
Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce, to prawdziwa gratka dla podwodnych eksplorerów. Woda jest tam jednak zimna nawet latem. Atrakcyjność jeziora zwiększa dno pokryte głazami narzutowymi.
Do nurkowania nadają się także zalane kamieniołomy. Widoczność w wodzie jest tam dobra, a dno ciekawe. Jednym z takich znanych i często odwiedzanych miejsc jest Zalew Zakrzówek pod Krakowem. Dla nurków jest tam wiele atrakcji, bowiem na dnie znaleźć można na przykład wraki aut.

Nurkowanie - Sklepy

Nurkowanie - Miejsca

Nurkowanie - Potrzebny sprzęt

Aby zacząć przygodę z nurkowaniem niezbędny jest sprzęt, taki jak: maska, fajka i płetwy. Alternatywą jest użycie sprzętu umożliwiającego oddychanie sprężonym powietrzem lub inną mieszanką gazów, pozwalającego na dłuższe przebywanie pod wodą. Do wyposażenia nurka należą też: Automat oddechowy, który redukuje ciśnienie z butli do ciśnienia otoczenia, umożliwiając swobodne oddychanie; kompensator pływalności do regulacji i kontroli pływalności; skafander nurkowy mokry lub suchy, w zależności od warunków, głównie temperatury wody; ciężarki ołowiane, czyli balast, rekompensujący dodatnią pływalność skafandrów; komputery lub tabele nurkowe, głębokościomierz i zegarek do określenia bezpiecznej głębokości, czasu przebywania... Zobacz więcej
Aby zacząć przygodę z nurkowaniem niezbędny jest sprzęt, taki jak: maska, fajka i płetwy. Alternatywą jest użycie sprzętu umożliwiającego oddychanie sprężonym powietrzem lub inną mieszanką gazów, pozwalającego na dłuższe przebywanie pod wodą. Do wyposażenia nurka należą też: Automat oddechowy, który redukuje ciśnienie z butli do ciśnienia otoczenia, umożliwiając swobodne oddychanie; kompensator pływalności do regulacji i kontroli pływalności; skafander nurkowy mokry lub suchy, w zależności od warunków, głównie temperatury wody; ciężarki ołowiane, czyli balast, rekompensujący dodatnią pływalność skafandrów; komputery lub tabele nurkowe, głębokościomierz i zegarek do określenia bezpiecznej głębokości, czasu przebywania pod wodą i pozostałego czasu bezdekompresyjnego lub określenia dekompresji do wykonania pod wodą; manometr do określenia ilości gazu w butli; latarka nurkowa; nóż lub sekator do oswobadzania się w przypadku zaplątania w sieci.

Źródło: Wikipedia

Polecamy

Nie znaleziono wyników.
Innowacyjna Gospodarka efrr

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.