DWOREK SIERAKOWSKICH

Galeria
Informacje
Kategoria:
Noclegi
Ulica:
Sopot
Miasto:
Sopot
Poczta:
00-000
Województwo:
Pomorskie
Lokalizacja
Opis

Dworek Sierakowskich


Jednym z najstarszych zabytków nadmorskiego Sopotu jest Dworek Sierakowskich. Możliwość odpoczęcia i odprężenia się w klasycystycznych murach owianych latami historii nie tylko regionu sopockiego, ale i tych, dotyczących całego kraju, jest bez wątpienia wskazana i atrakcyjna dla niejednego turysty. Tylko jeden budynek w okolicy Sopotu jest starszy i zarazem konkurencyjny jeśli chodzi o okres, w którym został zbudowany. Jest to Dwór Hiszpański, który pomimo podobnego wieku różni się pod względem stylu. Dwór Hiszpański to typowy dworek wykonany w stylu ryglowym, Dworek Sierakowskich to czysta klasycystyczna forma. Proste rozwiązania oraz foremne detale tworzą harmonijną całość, niezwykle przyjemną dla oka.

Dwór Sierakowskich - zabytkowe detale


Pomimo licznych remontów w budynku zachowało się kilka zabytkowych detali. Do najważniejszych z nich, należą zapewne kaflowe piece z końca XVIII wieku. Ocalały również ozdobne, dwuskrzydłowe drzwi, fasada stiukowa, rozeta i malowidła na suficie. Obecnie Dworek Sierakowskich służy jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Funkcję tę pełni od 1974 roku będąc jednym z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego. Ściany dworku służą bowiem dwóm galeriom. Jedna z nich to ekspozycja uznanych twórców, druga daje możliwość zaistnienia debiutującym i nieprofesjonalnym artystom.

Lokalne ekspozycje w Dworku Sierakowskich


Tu również swoje miejsce mają sopockie i lokalne ekspozycje. Jeśli uda Ci się gościć w Sopocie kilka razy w roku, bez wahania odwiedź ponownie Dworek Sierakowskich. Nie trafisz na drugą taką samą wystawę, gdyż w ciągu roku organizuje się ich około piętnastu. Józef Czapski, Andrzej Dudziński czy Marek Raczkowski to tylko kilka z licznych nazwisk artystów prezentujących tu swoje prace.

Jeśli preferujesz natomiast inne formy rozrywki kulturalnej warto zjawić się w Dworku Sierakowskich na cotygodniowych koncertach pod nazwą: “Czwartkowe Wieczory Muzyczne“. W każdy bowiem czwartek odbywają się tu koncerty muzyki kameralnej. Od kilku lat w ten sam dzień tygodnia i o tej samej porze, czyli o 18:00. Zawsze są tu obecni albo na scenie albo na widowni znani profesorowie i absolwenci akademii muzycznych z Gdańska i innych miast Polski. Goszczą tu również świetni muzycy z zagranicy. Co tydzień wystawiane są rwnież spektakle cyklu ;Teatr przy Stole“. Amatorzy filmu rwnież znajdą tu coś dla siebie. To w dworku Sierakowskich odbywają się projekcje filmowe w ramach Sopockiego DKF-u, projekcje filmów kina niezależnego oraz ;Sopot Film Festiwal“ - festiwal kina niezależnego. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny (za wyjątkiem projekcji DKF). Miłośnicy literatury mają możliwość spotkania się w Dworku Sierakowskich na spotkaniach, które swoimi nazwiskami firmują m.in. francuski pisarz i rysownik Roland Topor, Wojciech Wencel, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch i Andrzej Stasiuk. Nic tak nie dodaje uroku temu miejscu jak stara klimatyczna herbaciarnia U Hrabiego. Oprócz aromatycznych herbat można tu zamówić domowe ciasta, kawy, desery, koktajle oraz piwo. Miejsce to polecamy szczególnie osobom niepalącym jako jedyne w Trójmieście ;bez papierosa. Biorąc pod uwagę fakt, że Dworek Sierakowskich mieści się w samym centrum Sopotu, a wszystkie spotkania kulturalne są bezpłatne, nie może zostać ominięty na mapie turystycznej żadnego wczasowicza.
comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka efrr

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.