Atrajcje Rytra

Galeria
Informacje
Kategoria:
Zamki i pałace
Ulica:
Rytro
Miasto:
Rytro
Poczta:
Województwo:
Małopolskie
Lokalizacja
Opis


Historia Rytra datowana jest na 1312 roku. Ziemia te stanowiły własność królewską, rządzoną pzrze starostów i oddane w dzierżawę za określone zasługi. Nazwa „Ritter” występuje po raz pierwszy ok. 1244 roku w testamencie przytoczonym przez Jana Długosza. Zamek był jedną z twierdz broniących granicy od strony Węgier. W okresie najlepszych lat zamku przejeżdżały tutaj orszaki królewskie. Jeździł również sam król Władysław Łokietek, król Kazimierz Wielki, oraz królowa Jadwiga. Postacią, która niewątpliwie związana jest z Rytrem jest Piotr Ryterski. Był on żołnierzem, który walczył pod Grunwaldem, pod Koronowem, pod Bardiowem. Objął on we władanie zamek wraz z przyległymi wsiami. Dalsze wieki w dziejach Rytra nie przyniosły żadnych zmian. Po odzyskaniu niepodległości, w okresie międzywojennym Rytro zostało włączone do Gminy Zbiorowej, z siedzibą w Piwnicznej. Pierwsze wille o charakterze pensjonatów dla letników powstały w 1924 roku. W Rytrze bywali: etnolog Fryderyk Schille, prof. Uniwersytetu Poznańskiego Edward Lubisz Niezabitowski, komediopisarz Michał Bałucki, gen. Bolesław Wieniawa – Długoszowski, Maria Kownacka, Ignacy Daszyński, Józef Piłsudski. Zabytki:

  • Ruiny zamku. Powstał on ok. XIII wieku w okresie walk z Węgrami. Władysław Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, by pod zamkiem pobierały cło od towarów spławianych Popradem. Po najeździe Rakoczego w XVII w. zamek był ruiną.
Atrakcje przyrodnicze

  • Rezerwat Baniska – Utworzony został w 1924 roku i ponownie w 1955. Powierzchnia: 56 ha, obejmuje najbardziej pierwotny fragment lasów roztoczańskich. Na jego dolnym skraju znajduje się ujęcie wody dla Rytra. Rezerwat ciągnie się przez 1,2 km w górę doliny, wychodząc na strome zbocza. Rośnie tu dolnoreglowy drzewostan bukowy z dużym udziałem jodły i jawora, oraz niedużo świerka. Wiek drzew sięga 200 lat. Najokazalsze jodły i buki mają do 30 m wysokości i 1 m średnicy. Jawory – 25 m i 65 cm średnicy.
  • Wśród zwierząt na szczególną uwagę zasługują rysie.
  • Charakterystyczny dla Rytra jest tzw. „wiatr ryterski”. Jest to wiatr typu fenowego, wiejący w okresie jesienno – zimowym wzdłuż Doliny Popradu.
  • Na terenie gminy jest ok. 250 pni pszczelich, których uzyskuje się różne rodzaju miodów, pyłki kwiatowe, propolis, kit pszczeli.
  • Znajduje się tutaj unikatowy park ekologiczny, w którym dzięki Stowarzyszeniu Greenworks, można w naturalnych warunkach oglądać wiele chronionych gatunków.comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka efrr

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.