Pałac i park w Bukowcu

Galeria
Informacje
Kategoria:
Zamki i pałace
Ulica:
Robotnicza 6, Bukowiec
Miasto:
Mysłakowice
Poczta:
58-533
Województwo:
Dolnośląskie
Lokalizacja
Opis
Pałac i park w Bukowcu był największym tego typu projektem w XIX wieku w Kotlinie Kłodzkiej. Jego inicjatorem był hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, pruski minister górnictwa i człowiek niezwykle wykształcony. Oprócz prac przy pałacu i parku rozbudował też zabudowania folwarczne, wraz z żoną udzielał się charytatywnie. Hrabina Friederike von Reden przyczyniła się do przeniesienia kościoła Wang do Karpacza. Dzięki swojej działalności charytatywnej została nazwana ,,Matką Kotliny Jeleniogórskiej”. Interesowała się nowymi gatunkami zbóż, hodowlą drzew, krzew, nasion. Pochodzące z majątku piwo i len sprzedawała państwu pruskiemu.
Hrabia von Reden przebudował istniejący pałac w stylu klasycystycznym i w latach 1795-1815 stworzył park angielski, który stał się wzorem dla kolejnych arystokratycznych posiadłości. Wiele z elementów zostało przygotowanych z myślą o ukochanej żonie hrabiego. Np. pawilon herbaciany, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Śnieżkę, był prezentem na drugą rocznicę ślubu.
Park Redena miał naśladować pierwotny, naturalny krajobraz. Na pagórkowatym obszar powstały liczne stawy, sztuczne ruiny, prezentujące różne etapy rozwoju cywilizacji od groty wykutej w skale, przez antyczną świątynię, średniowieczną wieżę, po neogotyckie opactwo. Przez park przebiegały ścieżki, po których przechadzało się arystokratyczne towarzystwo.
Obecnie w pałacu ma swoją siedzibę Związek Gmin Karkonoskich, za którego zgodą można zwiedzać wnętrza. Niestety, po II wojnie światowej rezydencja została pozbawiona wyposażenia, więc nie można już zobaczyć wspaniałych kolekcji zgromadzonych przez von Redenów.
Park zarządzany jest przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która planuje odtworzenie budowli parkowych i wykorzystanie zabudowań folwarcznych na cele kulturalne, noclegowe. Do tej pory udało udostępnić wspomnianą wyżej wspomnianą herbaciarnię i wieżę widokową.
[b]Dojazd:[/b]
Ze Staniszowa 15 km (ok. 20 min.)
comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka efrr

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.